DC Linear Actuator L16-140-35-12-P
Manufacturer :
PN 3572_0 Categories ,
External Url:
Loading...
This DC actuator has a stroke length of 140mm with a peak force of 50N and a peak speed of 32 mm/s.
99999 in stock
Loading...
All the reasons to purchase from us
  • Professional customer service
  • Attractive prices
  • Fast delivery times!
Warranty: 12 months
Delivery time: up to 10 business days
image_pdfimage_print
The 3572 linear actuator has a stroke length of 140mm and a 35:1 gearbox. It is able to move at a rate of 32 mm/s and can exert up to 50N of force at lower speeds.
Comes packaged with
  • Two mounting clamps
  • Two mounting brackets
  • Two rod end options: a clevis end and a threaded end with nut
Connection
Warning
This actuator does not have built-in limit switches, so you may damage the motor or gears if you run the actuator beyond its minimum or maximum stroke. We recommend using the actuator’s built-in potentiometer in your program to ensure that the motor is shut off whenever the potentiometer voltage gets close to 0V or 5V. Have a look at the “Resources” tab for a link to a project that implements a control loop using the potentiometer value.
Product Specifications
Motor Properties
Motor TypeDC Linear Actuator
Stroke Length140 mm
Maximum Speed32 mm/s
Peak Power Point(@ 16 mm/s) 50 N
Peak Efficiency Point(@ 24 mm/s) 24 N
Gear Ratio35:1
Positional Error Max500 ?¼m
Electrical Properties
Rated Voltage12 V DC
Potentiometer Impedance25 k?©
Physical Properties
Gear Train MaterialMetal
Backdrive Force31 N
Side Force Max20 N
Wire Length350 mm